מה הופך אתר למצוין עבור משתמש הקצה?

שלושת המוקדים לבניית אתר מצוין עבור משתמש הקצה וסקירה על הרשת הכלל-עולמית

נקודות מפתח

אתר האינטרנט בימינו הוא חלון הראווה של העסק, ועל כן – רמת העיצוב צריכה להיות בהתאם. מעבר לעיצוב יפה שמושך את העין וקורא לפעולה, חשוב לשים דגש על איפיון חווית המשתמש (UX/UI) ככה שתיהיה כמה שיותר פשוטה ושימושית. שימושיות (Usability) היא בין המושגים היותר חשובים בעיצוב חווית משתמש, והיא מתוארת על ידי היכולת של מערכת לספק למשתמשים את התנאים לבצע משימה בצורה בטוחה, אפקטיבית ויעילה. ג'ייקוב נילסן ופרופ' בן שניידרמן הגדירו ב2012 חמישה מאפיינים לשמשיות: לימודיות, יעילות, זכירות, שגיאות ושביעות רצון. בנוסף, העיצוב הגרפי צריך לעורר תחושת ביטחון, תחושת הנאה וקריאה לפעולה. כל זאת תוך שימוש באלמנטים המזוהים עם המותג –  צבעוניות, טיפוגרפיה ותמונות. 

התפקודיות (Functionality) מורכבת מהתכונות של האתר ואיך הן מתפקדות בפועל: רכישה מקוונת, ניווט, קריאה, צפיה, חיפוש, הרשמה, נגישות, שיתוף, התאמה אישית ועוד. למעשה מדובר בפעולת שמשתמש הקצה מבצע באתר. כל אלו משפיעות על חווית המשתמש בפועל, וכדי לוודא את תקינותן יש צורך בבקרת איכות קפדנית. ברוב המקרים,עיצוב האתר וחווית המשתמש נעשים על אב טיפוס ולא על האתר בפועל, ככה שאחד התפקידים החשובים של הפונקציונלית היא להביא את העיצוב לחיים. 

הטכנולוגיה כוללת את הצד האחורי של האתר – שרת האחסון, קטעי קוד, מודל הנתונים, תוספים, אבטחה ועוד. כל אלו אמנם לא בהכרח נראים לעינו של משתמש הקצה, אך משפיעים על החוויה שלו באתר ועל התפישה שלו את המותג. לדוגמא, תוספי אבטחה וחומות אש (Firewall), אמנם לא נראות לעין הצופה אבל כן ישפיעו על תחושת הביטחון של המשתמש. עוד פרמטר מדיד חשוב הוא מהירות האתר, ובמידה רבה הוא מושפע מהטכנולוגיות שבהן האתר משתמש – גם הוא משפיע מאוד על חווית המשתמש, ובמידה מסויימת גם נראה לעין. 

לסיכום, עיצוב, פונקציונלית וטכנולוגיה הם המוקדים אליהם אנחנו מתמצתים את איכות האתר עבור משתמש הקצה והם מורכבים מהיבטים רבים, כאשר הצגנו חלק קטן אך עיקרי מהיבטים אלו. יש תהליכים רבים שיכולים לשפר את האתר כגון עיצוב זהות מותג מחדש שירענן את עיצוב האתר, או אופטימצזיה לדרישות מנוע החיפוש (Serach Engine Optimization) שהיא מקבץ תהליכים שמשפרים היבטים בשלושת המוקדים עיצוב, פונקציונליות וטכנולוגיה. ברמה העסקית, כדאי להיות מודעים לעקרונות הקאיזן – "שיפור מתמיד", ובכל נקודת זמן לשפר עוד דבר קטן באתר. 

מקורות

שיתוף המאמר

לקריאה נוספת

kanban_bg
מהו לוח קנבן (Kanban)? מוסבר ב4 דקות
לוחות Kanban ככלי לויזואליזציה בשיטת קנבן (Kanban) לניהול עבודה ופרויקטים
comparison-monday-jira
השוואה בין מאנדיי.קום לג'ירה: איזה כלי יתאים לצוות שלכם ב2024?
מתי לבחור במאנדיי.קום (Monday.com) ומתי לבחור בג'ירה (Jira) כתוכנה לניהול פרויקטים.
mount-everest-6395759_1920
כיצד להקים עסק חדש בישראל: עשרה שלבים להצלחה
מדריך קצר ופרקטי להקמת עסק קטן במדינת ישראל. במדריך עשרה שלבים: מהות העסק, התוכנית העסקית, בחירת הישות...
Scroll to Top